| dc.date.accessioned | 2015-07-07T11:51:03Z | - |
| dc.date.available | 2015-07-07T11:51:03Z | - |
| dc.identifier.uri | http://www.nplg.gov.ge/dspace/handle/1234/102133 | - |
| dc.description | ტრიბუნაზეა - გიორგი შელია, წინა რიგში მარცხნიდან სხედან: ედუარდ შევარდნაძე, ვარლამ შადური, გიორგი თოდრია | en_US |
| dc.description.abstract | გიორგი შელია - მილიციის მე-3 რანგის კომისარი, სსსრ შს მინისტრის მოადგილე, , რესპუბლიკური მილიციის სამმართველოს უფროსი (1957-1964), აჭარის ასსრ შს მინისტრი (1965-1967), საქართველოს შსს მინისტრის მოადგილე (1967-1972), დაჯილდოებულია 5 ორდენით და 7 მედლით. ვარლამ შადური - შინაგანი სამსახურის მე-3 რანგის გენერალი, სსრკ სახელმწიფო უშიშროების საპატიო თანამშრომელი, საქართველოს საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის და შსს მინისტრის 1-ლი მოადგილე (1965-1991), დაჯილდოებულია 3 ორდენით და 22 მედლით. ედუარდ შევარდნაძე - ქართველი პოლიტიკოსი და სახელმწიფო მოღვაწე, საქართველოს კომპარტიის ცკ-ის პირველი მდივანი (1972-1985), საბჭოთა კავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრი (1985-1990), საქართველოს პრეზიდენტი (1995-2003), შინაგანი სამსახურის მე-3 რანგის გენერალი. | en_US |