| dc.date.accessioned | 2015-08-13T07:50:10Z | - |
| dc.date.available | 2015-08-13T07:50:10Z | - |
| dc.identifier.uri | http://www.nplg.gov.ge/dspace/handle/1234/105746 | - |
| dc.description | ფოტო გადაღებულია საქართელოს კომპარტიის ცკს პირველი მდივნის მისაღებ ოთახში. მარჯვნიდან: რამაზ გოგლიძე, ევგენი პრიმაკოვი, ჯუმბერ პატიაშვილი, გელა ჩარკვიანი | en_US |
| dc.description.abstract | გელა ჩარკვიანი - დიპლომატი, პედაგოგი, მუსიკოსი, ტელეწამყვანი. 1992-2003 წლებში საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხებში. 2005-2006 წლებში საქართველოს პრეზიდენტის თანაშემწე და პრესსპიკერი. 2006-2009 წლებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში. ჯუმბერ პატიაშვილი - პოლიტიკოსი, საქართველოს სსრ-ის ცკ-ს კომპარტიის პირველი მდივანი 1985-1989 წლებში. ევგენი პრიმაკოვი - საბჭოთა და რუსი ეკონომისტი, პოლიტიკური და სახელმწიფო მოღვაწე. რამაზ გოგლიძე - საქართველოს სპორტის სახელმწიფო უწყების ხელმძღვანელი 1982-1986 წლებში | en_US |