dc.identifier.urihttp://dspace.nplg.gov.ge/handle/1234/226401-
dc.descriptionმარცხნიდან: მანანა კანდელაკი, სანდრო ანდრონიკაშვილი, ნათელა ლაღიძე, ლალი ანდრონიკაშვილი, ილია ლაღიძეen_US
dc.description.abstractნათელა ლაღიძე - კომკავშირული, პარტიული და საზოგადო მოღვაწე, დიპლომატი, ფილოლოგიურ მეცნიერებათა დოქტორი. საქართველოს კომკავშირის ცკს მდივანი, საქართველოს ცკს მეცნიერებისა და სასწავლებლების განყოფილების გამგის მოადგილე, საქართველოს კომუნისტური პარტიის თბილისის ორჯონიკიძის რაიონის რაიკომის I მდივანი, საქართველოს კომუნისტური პარტიის თბილისის კომიტეტის მდივანი, საქართველოს პარლამენტის ვიც-სპიკერი, საქალაქო და რესპუბლიკის მრავალგზის მოწვევის დეპუტატი, საფრანგეთში საქართველოს საელჩოს დესპანი, ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი, საქართველოს მუდმივი წარმომამდგენელი იუნესკოში, ექსპერტი UNESCO-ში. ილია ლაღიძე- წყალთა მეურნეობის მინისტრი, ბუნების დაცვის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარე, მთავრობის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, საგეგმო კომიტეტის თავმჯდომარე. მანანა კანდელაკი - არქიტექტორი. ილია ლაღიძე- წყალთა მეურნეობის მინისტრი, ბუნების დაცვის სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარე, მთავრობის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, საგეგმო კომიტეტის თავმჯდომარე.en_US