dc.identifier.isbn978-9941-480-25-6-
dc.identifier.urihttp://dspace.nplg.gov.ge/handle/1234/293129-
dc.descriptionწინამდებარე ნაშრომი წარმოგვიდგენს საქართველოს ერთიანი სამეფოს დაშლის (XV ს.) შემდგომ პერიოდში მის ტერიტორიაზე წარმოქმნილი ქართლის, კახეთის და იმერეთის სამეფოების, ასევე სამეგრელოს (ოდიშის), გურიის, სვანეთისა და აფხაზეთის სამთავროთა თავადების შთამომავლებს, რომლებიც დაიბადნენ 1900 წლიდან, ანუ ცხოვრობდნენ მე-20-ში ცხოვრობენ 21-ე საუკუნეში. 1921 წლიდან დაბადებულთა ვინაობა ავტორმა დაადგინა მხოლოდ მას შემდეგ, რაც შეადგინა ამ ნაშრომში ჩამოთვლილ პირთა 1921 წლამდე დაბადებული წინაპრების შეძლებისდაგვარად სრული გენეალოგია. ამ ისტორიული დოკუმენტაციის დამუშავების საფუძველზე, რომელიც დაცულია საქართველოს (და საზღვარგარეთის ქვეყნების) მუზეუმებსა და ბიბლიოთეკებში, ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში, ინახება, ასევე, თბილისის, ქუთაისის, მოსკოვის, სანკ-პეტერბურგის სახელმწიფო არქივებში და დაცული იყო სოხუმის არქივში მის განადგურებამდე, რაც მოჰყვა 1992 წელს აფხაზეთში დაწყებულ საომარ მოქმედებებსen_US