| dc.date.available | 2019-07-11T06:53:15Z | - |
| dc.date.issued | 2019 | - |
| dc.identifier.uri | http://dspace.nplg.gov.ge/handle/1234/305285 | - |
| dc.description.tableofcontents | რეზუმე --Resume --ცხრილების ნუსხა --ნახაზების ნუსხა --მადლიერება --შესავალი --ლიტერატურის მიმოხილვა --შედეგები და მათი განსჯა --თავი 1. აჭარის ა/რ ბიოგეოკლიმატური პირობები დემოგრაფიულიმდგომარეობა და სოფლის მეურნეობის ზოგადი მიმოხილვა --1.1. დემოგრაფიული მიმოხილვა --1.2. სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ძირითადი მიმართულებები --1.3. კონკურენტუნარიანობა და მარკენტინგული ქსელის ეკონომიკა აგროსასურსათო სექტორში --თავი 2. ექსტენციის როლი, სასოფლო-სამეურნეო წარმოების განვითარებაში --2.1. ექსტენციის არსი და მნიშვნელობა სოფლის მეურნეობის განვითარებაში --2.2. ექსტენციის სამსახურის მთავისებურებანი საზღვარგარეთის განვითარებულ ქვეყნებში--2.3. ექსტენციის სიტუაციური ანალიზი --2.4. დანერგვის პირველი შედეგები და უმთავრესი გამოწვევები --თავი 3. ექსტენციის განვითარბის ხედვა, მიზნები და ამოცანები --3.1. სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის მიდგომა და მიზნობრიობა --3.2. ექსტენციის სამიზნე ბენეფიციარები, გზავნილები და პაკეტები --3.3. საინფორმაციო სისტემები და თანამშრომლობა დაინტერესებულ მხარეებთან --3.4. ექსტენციის სამსახურის გაუმჯობესებული მართვის სისტემა და ახალი ორგანიზაციული სტრუქტურა --დასკვნები და რეკომენდაციები --გამოყენებული ლიტერატურა --დანართები. | - |