dc.date.available2014-05-22T11:39:56Z-
dc.date.issued1958-10-13-
dc.identifier.urihttp://www.nplg.gov.ge/dspace/handle/1234/40506-
dc.description1 ფურცელი. ტექსტი – ხელნაწერი, ქართულ ენაზე. წერილი გაგზავნილია სანტიაგო დე ჩილედან. მოხსენიებული პირები: ვინმე ავთანდილი, ნიკო იმნაიშვილი.en_US
dc.description.abstractდავით ალექსის ძე საღირაშვილი – ქართველი სამხედრო, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწე. სოციალ-დემოკრატი. 1908-1910 წწ. იბრძოდა სპარსეთში. რევოლუციური საქმიანობისთვის რამდენჯერმე იყო დაპატიმრებული და გადასახლებული. პირადად იცნობდა სტალინს. 1918 წელს არჩეულ იქნა საქართველოს ეროვნული გვარდიის მეთაურის მოადგილედ. 1920 წელს, გრიგოლ ურატაძესთან ერთად მონაწილეობდა რუსეთ-საქართველოს სამშვიდობო მოლაპარაკებებში, რომელიც 7 მაისის ე.წ. "მოსკოვის ხელშეკრულებით" დაგვირგვინდა. გასაბჭოების შემდეგ, ბოლშევიკებმა დააკავეს და მეტეხის ციხეში 16 თვიანი პატიმრობის შემდეგ, 1922 წელს, 61 სხვა პატიმართან ერთად გერმანიაში გაასახლეს. 1927 წლიდან უპარტიო. აქტიურად თანამშრომლობდა ემიგრანტულ პრესასთან. 1957-1958 წლებში, მიუნხენში არჩილ მეტრეველთან ერთად გამოსცემდა გაზეთს "სამშობლოს განთავისუფლებისათვის". ვიქტორ ივანეს ძე ნოზაძე – ქართველი ემიგრანტი, პოლიტიკური მოღვაწე, ჟურნალისტი, რუსთველოლოგი.en_US
dc.sourceწერილი დავით საღირაშვილისადმი (საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, იშვიათ გამოცემათა განყოფილება, საარქივო ფონდი N 23, საქმე N 4(49))en_US