dc.date.available | 2014-05-22T12:48:33Z | - |
dc.date.issued | 1959-03-18 | - |
dc.identifier.uri | http://www.nplg.gov.ge/dspace/handle/1234/40531 | - |
dc.description | 1 შტამპიანი (Verband der Freien Presse Zentral und Ost-Europas, des Baltikums und des Balkans) ფურცელი. ტექსტი – ნაბეჭდი, გერმანულ ენაზე. წერილი გაგზავნილია მიუნხენიდან. ხელს აწერს კ. გრეინერი. მოხსენიებული პირი: გ. ნოეფი. | en_US |
dc.description.abstract | დავით ალექსის ძე საღირაშვილი – ქართველი სამხედრო, პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწე. სოციალ-დემოკრატი. 1908-1910 წწ. იბრძოდა სპარსეთში. რევოლუციური საქმიანობისთვის რამდენჯერმე იყო დაპატიმრებული და გადასახლებული. პირადად იცნობდა სტალინს. 1918 წელს არჩეულ იქნა საქართველოს ეროვნული გვარდიის მეთაურის მოადგილედ. 1920 წელს, გრიგოლ ურატაძესთან ერთად მონაწილეობდა რუსეთ-საქართველოს სამშვიდობო მოლაპარაკებებში, რომელიც 7 მაისის ე.წ. "მოსკოვის ხელშეკრულებით" დაგვირგვინდა. გასაბჭოების შემდეგ, ბოლშევიკებმა დააკავეს და მეტეხის ციხეში 16 თვიანი პატიმრობის შემდეგ, 1922 წელს, 61 სხვა პატიმართან ერთად გერმანიაში გაასახლეს. 1927 წლიდან უპარტიო. აქტიურად თანამშრომლობდა ემიგრანტულ პრესასთან. 1957-1958 წლებში, მიუნხენში არჩილ მეტრეველთან ერთად გამოსცემდა გაზეთს "სამშობლოს განთავისუფლებისათვის". კ. გრეინერი – ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის, ბალტიისპირეთისა და ბალკანეთის თავისუფალი პრესის ასოციაციის მდივანი. | en_US |
dc.language.iso | de | en_US |
dc.source | წერილი დავით საღირაშვილისადმი (საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, იშვიათ გამოცემათა განყოფილება, საარქივო ფონდი N 23, საქმე N 4(54)) | en_US |