| dc.date.available | 2023-05-22T12:09:19Z | - |
| dc.date.issued | 2011-08 | - |
| dc.identifier.uri | https://dspace.nplg.gov.ge/handle/1234/446056 | - |
| dc.description | ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის პროფესიული სახელმწიფო დრამატული თეატრი - დრამატული თეატრი აჭარაში, ქალაქ ბათუმში. თეატრი 480 მაყურებელზეა გათვლილი და ადაპტირებულია შშმ პირებზე. ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში ფუნქციონირებს საქართველოს სახალხო არტისტის გაიოზ (კუკური) გოგიბერიძის სახელობის მუზეუმი. მუზეუმში დაცულია თეატრის შემოქმედებითი საქმიანობის ამსახველი ექსპონატები, საარქივო მასალები, ფოტო, ვიდეო და აუდიო ჩანაწერები, თეატრში მოღვაწე პერსონალის პირადი საქმეები, სარეპეტიციო და წარმოდგენების დღიურები, სპექტაკლების პროგრამები, აფიშები, ბუკლეტები და ალბომები. თეატრალური ხელოვნება ბათუმში თავისი არსებობის 125 წელზე მეტს ითვლის, თუმცა მისი ფესვები უფრო შორეული წარსულიდან იღებს სათავეს. ბათუმში პირველი ქართული წარმოდგენა 1879 წლის 8 (20) ივლისს ადგილობრივმა სცენისმოყვარეებმა გამართეს. ამით საფუძველი ჩაეყარა ქართულ თეატრს აჭარაში. თეატრის პირველი შენობა 1884 წელს ააგეს, იგი იტევდა 450-მდე მაყურებელს. | en_US |