dc.date.available | 2014-10-06T12:24:14Z | - |
dc.identifier.uri | http://www.nplg.gov.ge/dspace/handle/1234/55915 | - |
dc.description | გადაღების თარიღი უცნობია | en_US |
dc.description.abstract | ალექსანდრე ასათიანი - პოლიტიკური და საზოგადო მოღვაწე, იურისტი. ჟურნალისტი. ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის ერთერთი დამფუძნებელი და იდეოლოგი. დამუძნებელ ყრილობაზე აირჩიეს თავმჯდომარის, სპირიდონ კედიას, მოადგილედ. საქართველოს დამფუძნებელ კრებაში სხვებთან ერთად, წარმოადგენდა ედპ-ს ფრაქციას.1921 წლის ანექსიის შემდეგ მთავრობას არ გაჰყოლია. თანამშრომლობდა „დამკომთან", იყო დაპატიმრებული, მაგრამ გაიქცა. ემიგრაციაში ეწეოდა აქტიურ პოლიტიკურ მოღვაწეობას, 1926 წელს გიორგი გვაზავასთან და სხვებთან ერთად აფუძნებს „პრომეთეისტულ" მოძრაობას. 1924-1926 წლებში არის სტამბულში დაარსებული „კავკასიის დამოუკიდებლობის კომიტეტის" წევრი. ინტენსიურად თანამშრომლობდა ემიგრანტულ პრესაში („ივერია", „სამშობლოსათვის"). 1929-39 წლებში, საფრანგეთში, თავად გამოსცემდა ედეპეს ორგანოს -„სამშობლო"-ს. მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ოთხი წლით ესპანეთში გადავიდა, შემდეგ ისევ პარიზში დაბრუნდა. ალექსანდრე ასთიანი გარდაიცვალა 1954 წლის 2 იანვარს, მიუნხენში. გადმოასვენეს ლევილში. | en_US |