dc.date.issued | 2012 | - |
dc.identifier.isbn | 978-9941-9134-2-6 | - |
dc.identifier.uri | http://www.nplg.gov.ge/dspace/handle/1234/16366 | - |
dc.description | წიგნი ეძღვნება კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია II-ის აღსაყდრების 35-ე წლისთავს | - |
dc.description.abstract | ნაშრომი შედგება 22 თავისაგან და ეძღვნება სისტემური სახით ნაკლებად შესწავლილ მასშტაბურ პრობლემას. მასში ქრონოლოგიურად არის გაშუქებული დასაბამიდან დღემდე მრავალსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე და ამავე დროს მრავალჭირნახული საქართველოს ეკონომიკური განვითარების რთული გზა, წარმოდგენილია ეკონომიკური განვითარების რეტროსპექტივა. გამოკვლევა ერთდროულად ორი ისტორიული მოვლენის - პოლიტიკური თავისუფლების მოპოვებისა და საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლის კატაკლიზმებით სავსე პერიოდს მოიცავს. წიგნში მოცემულია საქართველოს ეკონომიკაში უახლოეს პერიოდში - ახალ ეპოქაში ელვისებურად განვითარებული მოვლენების, განვლილი თუ მიმდინარე ეკონომიკური პროცესების, ქვეყანაში მომხდარი არსებითი ძვრების, მიღწეული წარმატებებისა თუ ჩავარდნების მეცნიერული შეფასება. მოვლენათა კრიტიკული ანალიზის საფუძველზე გაკეთებულია დასკვნები, რომლებიც განმტკიცებულია ფაქტობრივი მონაცემებით | - |